COACHING I SAMOŚWIADOMOŚĆ

„Uważaj na swoje myśli – stają się wszak słowami.
Uważaj na swoje słowa – stają się czynami.
Uważaj na swoje czyny – stają się nawykami.
Uważaj na swoje nawyki – stają się charakterem.
Uważaj na swój charakter – on staje się twoim losem”
Frank Outlaw


Czym jest samoświadomość?

Samoświadomość – świadomość samego siebie, zdawanie sobie sprawy z doświadczanych aktualnie doznań, emocji, potrzeb, myśli, swoich możliwości, czy ograniczeń, autokoncentracja uwagi”: źródło Wikipedia.

{Uwaga: W Twoim Życiu istnieje tylko TO na czym skupiasz właśnie SWOJĄ UWAGĘ! Nie wierzysz mi? – to SPRAWDŹ NA CZYM TERAZ SKUPIASZ SWOJĄ UWAGĘ! TAK UCZCIWIE I Z SZACUNKIEM WOBEC SIEBIE…… I JAK? Oczywiście – MASZ RACJĘ!. TAK PO PROSTU. W SZACUNKU DO CIEBIE, DRUGI, INNY CUDOWNY CZŁOWIEKU.

Wiedź, tylko proszę, że Ja – autorka tego teksu – mogę (i prawdopodobnie) – mam inaczej niż Ty, czego ja JESTEM świadoma – bo tak chcę i na tym skupiam swoją uwagę!.}.”

Świadomość siebie TU I TERAZ może prowadzić do rozpoznania wzorców i mechanizmów działania oraz ich przyczyn (właśnie!), co pozwala niekiedy na uwolnienie się od zaburzonych zachowań, np. poprzez zrozumienie ich funkcji i znaczenia (a także korzyści jakie z nich mamy. Jakie masz korzyści z pozostawania bez pracy? Żadnych? Hmm… to chyba siebie trochę i jednak oszukujesz.…… Wiesz – też byłam w tej przestrzeni. Dwa razy w swoim życiu. Raz przez 18 miesięcy, a później przez 12 miesięcy. Wiem o czym piszę). Zaburzone zachowania czy negatywne emocje wiążą się niekiedy z pozostawianiem jego przyczyn w nieświadomości, na przykład na skutek stosowania mechanizmów obronnych jak np. wyparcie, nieświadomy opór, nieuświadomione korzyści z negatywnych sytuacji tj. nałogi, stagnacja, nie podejmowanie działań (właśnie!), agresja, uleganie, manipulacja – ta nieświadoma oparta na wyuczonych w przeszłości wzorcach lub ta świadoma, w celu uzyskania tego co Ty chcesz  (bez względu na innych Ludzi!).

Samoświadomość: Co wolisz – Mieć rację czy BYĆ SZCZEŚLIWYM?

Lub

Realizować swoje Życie czy żyć według innych (ich potrzeb, marzeń, nakazów, dyrektyw, pragnień, woli)?

DECYZJA NALEŻY DO CIEBIE!

A POTEM PODEJMOWANE PRZEZ CIEBIE DZIAŁANIA!!

Co to ma wspólnego z coachingiem?

Pozwolę sobie przypomnieć (wszak powtórki czynią mistrza!) za zapisami znajdującymi się na stronie International Coaching Federation Polska (ICF Polska) czym jest coaching – „Coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coachowie pracują z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności. Profesjonalni coachowie zapewniają nieustającą współpracę przygotowaną specjalnie w celu niesienia pomocy klientom w osiąganiu satysfakcjonujących rezultatów w ich życiu zawodowym i osobistym. Coachowie pomagają ludziom poprawiać ich osiągnięcia i podnosić jakość ich życia.”

Źródło: http://icf.org.pl/pl79,coaching.html 

O ILE, RZECZ JASNA, CI INNI LUDZIE TAK ZDECYDUJĄ CZY CHCĄ!

Kilka pytań:

Jak możesz Drogi „kliencie coachingu”/Droga „klientko coachingu” osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w swoim życiu BEZ udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie:

CZEGO CHCESZ?

CO DLA CIEBIE JEST TERAZ NAJWAŻNIEJSZE?

CO CZUJESZ?

CO MYŚLISZ O „X"?

JAKI MASZ PLAN?

JAKI JEST TWÓJ PIERWSZY KROK?

KTO MOŻE CI POMÓC W OSIĄGNIĘCIU CELU „Y"?

GDZIE ZNAJDZIESZ POTRZEBNE INFORMACJE?

CO SIĘ Z TOBĄ DZIEJE?

CO MYŚLISZ?

JAKIE MASZ POTRZEBY?

CO CHCESZ ZMIENIĆ?

CO CHCESZ W ZAMIAN „Z"?

JAK WYOBRAŻASZ SOBIE SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ ZA 5, 10, 15, 20 CZY 25 LAT?

Może możesz dokonać weryfikacji swoich myśli, słów, zachowań, nawyków, „automatycznych”, powtarzanych przez lata reakcji na to co Życie Ci przynosi, bez ŚWIADOMOŚCI swoich potrzeb, wzorców, nawyków, myśli, oczekiwań…..

Wierzę i ufam fundamentalnym zasadom coachingu, która mówią, że:

  1. Klient ma już wszystkie zasoby, których potrzebuje do osiągnięcia sukcesu.
  2. Wszyscy są OK.
  3. Ludzie zawsze podejmują najlepszą decyzję jaka była im dostępna biorąc pod uwagę informacje jakie były im dostępne.
  4. Za każdym zachowaniem stoi pozytywna intencja.
  5. Zmiana jest nieunikniona.

I czasem – między nami – to duże wyzwanie JEST dla mnie jako coacha, który jest Samoświadomym Człowiekiem i który ZDECYDOWAŁ, ŻE SWOJĄ PRACĘ DEDYKUJE INNYM LUDZIOM I UFA I WIERZY FUNDAMENTALNYM ZASADOM COACHINGU.

I bez świadomości siebie nie umiem się zmieniać….. No ale to ja…. Możliwe, że inni ludzie mają inaczej…. hmmm….

ROZWAŻ PROSZĘ….. JAK TY MASZ?

I dowiedź się, korzystając ze swojej Mądrości i swoich zasobów wewnętrznych (ciało, umysł, emocje, przekonania/wzorce) – tak szybko jak to dla Ciebie jest możliwe – CZEGO NAPRAWDĘ CHCESZ W SWOIM ŻYCIU?

A potem pytaj siebie i zechciej J znaleźć wszystkie potrzebne Ci odpowiedzi na następujące – kolejne pytania:

JAK MOSZESZ „TO” OSIĄGNAĆ?

JAK MOŻESZ SIEBIE WSPIERAĆ?

JAK MOŻESZ SIĘ MOTYWOWAĆ?

JAK MOŻESZ BUDOWAĆ SWÓJ DOBRY NASTRÓJ KAŻDEGO DNIA?

CO CI POMAGA?

CO CI PRZESZKADZA I JAK MOŻESZ TO ZMIENIĆ?

JAKI JEST TWÓJ UDZIAŁ W SYTUACJI JAKĄ MASZ?

JAKI JEST TWÓJ UDZIAŁ W RELACJACH JAKIE MASZ?

JAKI JEST LUB BYŁ TWÓJ UDZIAŁ W TWOICH DECYZJACH?

JAKIE BĘDĄ KONSEKWENCJE POZOSTAWIENIA SYTUACJI TAKĄ JAKA JEST?

JAK BARDZO CHCESZ SIĘ ZAANGAŻOWAĆ W BUDOWANIE SWOJEGO NAJLEPSZEJ JAKOŚCI ŻYCIA TU I TERAZ?

Jakie korzyści przynosi świadomość siebie wobec popełnianych błędów?

Idąc na „skróty”, napisać by można, że „WIELKIE”. Ja nie lubię iść na „skróty” w swoim Życiu. Uważam, że w ten sposób dużo ważnych kwestii można przeoczyć tj. wartości, doświadczeń z przeszłości, wzorców i „programów” z dzieciństwa – czyli … SIEBIE.

To rozważmy – ja i Ty internauto – krok po kroku – korzyści samoświadomości w jakiejś konkretniejszej sytuacji w kontekście dążenia do zmian w kierunku realizacji najlepszej jakości Życia osoby „AB”.

Świadomie najpierw potrzebujemy doprecyzować definicję „najlepszej jakości Życia osoby AB”. No właśnie!

JAKĄ MASZ DEFINICJĘ (I CO ONA DOKŁADNIE ZAWIERA) NAJLEPSZEJ JAKOŚCI SWOJEGO ŻYCIA?

Zatrzymaj się tutaj na chwilkę (def. „chwilki” zależy od Ciebie), weź proszę kartkę, długopis i opisz, ze wszystkimi WAŻNYMI dla Ciebie szczegółami, informacjami i obszarami – SWOJE NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI ŻYCIE. Zaczynając od Siebie czyli kim jesteś (BYĆ), co robisz (DZIAŁAĆ), co masz (MIEĆ). Potem dodając do tego obrazu/definicji – Z KIM? GDZIE? ILE? Lub W JAKI SPOSÓB?

Być może pomyślisz… „Kurczę, przecież ja to wiem!”. Super! To zapisz to wszystko proszę, teraz! Zapisanie naszych myśli na papierze jest jak „wprowadzanie danych na dysk twardy”. W ten sposób – jak kompetentny informatyk piszący program – dajesz sobie szansę na PRZEMYŚLENIE, WERYFIKACJĘ, MODYFIKACJĘ I ZATWIERDZENIE [„Enter” J]. Bo to ma być najlepszy, najskuteczniejszy Program Twojego Życia. Dokładnie taki jaki chcesz, żeby był!

I od razu uprzedzam z całą swoją życzliwością i szacunkiem dla Siebie i innych ludzi – Wymaga wysiłku i chęci oraz… jak możesz się domyślać - Samoświadomości.

No to, wygospodaruj pomiędzy swoimi wszystkimi ważnymi i tymi mniej ważnymi sprawami swojego dnia codziennego, wystarczającą ilość czasu, żeby usiąść w spokoju i napisać NAJLEPSZY SCENARIUSZ NAJBARDZIEJ SATYSFAKCJONUJĄCEGO CIEBIE TWOJEGO ŻYCIA!

Małe wsparcie czyli kolejne pytania na które, pisząc takowy „scenariusz” warto udzielić sobie odpowiedzi {Ach Joooo! Jako rzekał Krecik.. J}:

- CZEGO NAPRAWDĘ CHCESZ?  W każdym obszarze swojego życia tj:.
- KIM CHCESZ BYĆ?
- CO CHCESZ ROBIĆ?
- CO CHESZ MIEĆ?
- CO CHCESZ UMIEĆ?
- A JEŻELI NIE UMIESZ TERAZ - TO JAK CHCESZ SIĘ TEGO NAUCZYĆ I KIEDY?!
- JAKIE CHCESZ MIEĆ ZDROWIE?
- JAK CHCESZ WYGLĄDAĆ?
- CO CHESZ ZOBACZYĆ, ZWIEDZIĆ?
- CO CHCESZ JESZCZE PRZEŻYĆ?
- GDZIE CHCESZ PRACOWAĆ
- CO CHESZ ROBIĆ W PRACY?
- ILE CHCESZ ZARABIAĆ?
- CO OFERUJESZ PRACODAWCY?
- JAKIE CHCESZ MIEĆ RELACJE?
- W CO WIERZYSZ?
- CO DLA CIEBIE JEST MOŻLIWE? W ŻYCIU, RELACJACH, PRACY?
- CO CHCESZ W SWOIM ŻYCIU OSIĄGNĄĆ? TERAZ? ZA 5 LAT? ZA 10 LAT? ZA 15 LAT? ZA 20 LAT? ZA 25 LAT?
- KTO? CO? JAK? ILE? Z KIM? GDZIE? KIEDY??

I to wszystko w oparciu o Twoje wartości, przekonania, wzorce, „programy”, nawyki, cechy, umiejętności, wiedzę i postawy. Bo Drogi Internauto/Droga Internautko – inaczej się nie da! Nie wierz mi na słowo pisane moje – SPRAWDŹ – JAK TO JEST W TWOIM ŻYCIU?!

Warto je znać! Warto o nich pamiętać! Warte są Twojego czasu na weryfikację. Chyba, że uważasz inaczej…….. I jeżeli uważasz inaczej, to ja – Samoświadoma Istota Ludzka, która się szanuje, akceptuje i kocha pisze: Masz rację!

I ustępuję Ci z Drogi, nawet jeżeli to jest smutne, nie zgodne z moimi wartościami, nie skuteczne, „głupie” i bez celowe z mojej perspektywy. MASZ RACJĘ! A ja podążę Swoją Drogą Życia, którą dla Siebie wybrałam. Możliwe, że nigdy się już nie spotkamy. I to jest dla mnie OK.

Wróćmy zatem do osoby „AB” i jego/jej najlepszej jakości Życia – Hipotetycznej jako przykład bardziej praktyczny J.

Osoba „AB” ma w swoich wartościach: szacunek, dzielenie się z innymi, rozmaitość, ciekawość, przygodę (tak m.in., bo warto zrobić listę swoich co najmniej 20-tu wartości i ich hierarchii). Jednocześnie osoba „AB” chce budować „mosty zamiast murów” w relacjach interpersonalnych, chce: „wiedzieć czego CHCE i obserwować siebie i zmieniać swoje zachowania dotąd, dopóki nie osiągnie celu czyli – porozumienia i współpracy opartej na wzajemnym szacunku i wzajemnej akceptacji – CO JEST KLUCZOWE W ŻYCIU TEJ OSOBY! I ta osoba „AB” spotyka się z zachowaniami innych ludzi, które są inne, bo prawdopodobnie oparte na innych niż jej wartości (przynajmniej tak jak je spostrzega w danym momencie) tj. np. „braku przepływu informacji w zakresie działań jakie podejmuje w ramach wspólnego (wydawałoby się celu). I co teraz? Osoba „AB” ma do wyboru (co najmniej): „zdenerwować się” lub „zagrać rolę ofiary” lub „dowiedzieć się o co chodzi stawiając pytania i prosząc o odpowiedź osoby zaangażowane w tym najpierw siebie”. Może jeszcze: obrazić się, wycofać się, zrzucić na innych odpowiedzialność, obwinić siebie lub innych (Uwaga: Obwinianie innych jest mniej bolesne! Choć z perspektywy moich doświadczeń „bardziej kosztowne”! Tak jak i obwinianie siebie. A pomyśl trochę – co jest najbardziej ZDROWE i w równowadze w Życiu?). No dobrze…. Tylko pozwolę sobie przypomnieć najważniejsze wartości osoby „AB” – „AB chce budować „mosty zamiast murów”, przekraczać swoje ograniczenia w relacjach interpersonalnych, chce „wiedzieć czego CHCE i obserwować siebie i zmieniać swoje zachowania dotąd, dopóki nie osiągnie celu”. No to CO? A no to osoba „AB” zrobi wgląd w siebie, który polega na zapytaniu siebie co czuje?, czego chce, na co ma zgodę?, na co nie ma zgody? Jakie ma wartości? Do jakiego celu zmierza? Jakie rezultaty chce osiągnąć? Na ile chce się w to zaangażować? Co może poświęcić, żeby osiągnąć cel (np. swoje przekonania, stare wzorce, nawyki, reakcje (!), poczucie ważności (!)? Przemyśli i zweryfikuje swoje myślenie i podejmie działania, dokonując pożądanych zmian. Najpierw w sobie, a potem zobaczy co, jak, gdzie i kiedy warto zmienić na zewnątrz.

O Jej! O Jej! – tak między nami Ludźmi, którzy się szanują, akceptują i kochają – Jeżeli potrzebujesz udowadniać innym Ludziom czyj świat jest ważniejszy – to proszę Cię zapytaj siebie – z jakiego powodu? I jakie masz z tego korzyści? Bo to w oparciu o moje doświadczenie Życiowe zwykle jest drogą na tzw. „ring” czyli „do nikąd”.

A zapytać możesz – Jak to: „Do nikąd?”. A no tak, że „dacie sobie po razie (jak zawodnicy na ringu) i wygra ten, kto jest w lepszej kondycji. GRATULACJE! Właśnie znokautowałeś przeciwnika/przeciwniczkę!

Pozwól, że zapytam w tym momencie – Jesteś z tego powodu szczęśliwsza/szczęśliwszy? Zrealizowałaś/Zrealizowałeś swoje WARTOŚCI i cele? Twoje Życie jest w RÓWNOWADZE TERAZ?

Jasne, że w tym momencie możesz mi powiedzieć – i masz do tego Swoje Prawo (o ile sobie je przyznajesz) – że: TAK WŁAŚNIE CHCIAŁAM/CHCIAŁEM!

I w Porządku. O ILE JESTEŚ TEGO ŚWIADOMY/ŚWIADOMA!

Bo jeżeli jednakowoż nie – w oparciu o stare wzorce, stare nawyki, czyjeś „programy” przyjęte w dzieciństwie lub później, nieświadome reakcje, nieświadome interakcje, nieświadome – nawykowe – decyzje, słowa i działania. To jedyne co mogę Ci JA, ze swojego świadomego obszaru decyzji i doświadczeń przekazać to jest: „Uważaj! Oddajesz ster Swojego Życia czemuś, czego nie JESTEŚ Świadoma/Świadomy! A to jest trochę tak – Drogi i Szanowany przez mnie Człowieku (bo tak chcę i postanowiłam świadomie) – jakbyś będąc kierowcą samochodu (metafora „Życia”) zasnął za kierownicą. NIEBEZPIECZNE!!

Na koniec…..

Bo wiecie co, Kochane Istoty Ludzkie, zależy mi na szczęściu, zdrowiu, efektywnej pracy, dobrych relacjach interpersonalnych, życzliwości, szacunku, Miłości, radości, spokoju, równowadze, obfitości, kreatywności w kontekście Najlepszej Jakości Życia jakie w danym momencie jest dla mnie możliwe. I mogę odpowiadać tylko i wyłącznie za swoją część odpowiedzialności w wyborze swoich myśli, słów, emocji, nastawienia, interakcji z innymi i podejmowanych działań. Odpowiedzialność za tą druga niejako część czyli myśli, słowa, nawyki, interakcje z innymi i podejmowane działania JEST TWOJA.

To „Twoja jurysdykcja” i należy do Ciebie, Droga i szanowana przez mnie każda inna niż ja Istoto Ludzka.

Chcesz czy nie chcesz – odpowiadasz za swoje myśli.

Chcesz czy nie chcesz – odpowiadasz za swoje wzorce, „programy z dzieciństwa”, nawyki.

Chcesz czy nie chcesz – odpowiadasz za swoje słowa.

Chcesz czy nie chcesz – odpowiadasz za swoje działania.

Chcesz czy nie chcesz – odpowiadasz za swój charakter.

Chcesz czy nie chcesz – odpowiadasz za swoją postawę.

Chcesz czy nie chcesz – odpowiadasz za swój los.

I ja nie chcę Ci tego odbierać, bo to w całości należy do Ciebie i tylko do Ciebie.

I AKCEPTUJĘ co sobie robisz, lub czego nie robisz, co wiesz lub udajesz, że nie wiesz, co zrzucasz na innych, gry, w które grasz, nieświadome manipulacje, Twoje wątpliwości, obawy, Twój strach. Twoje „zamknięcie”, wycofanie, Twoją nieufność, lęki….

I AKCEPTUJĘ Twoje mocne strony, wartości, Twoje talenty, marzenia, Twoją odwagę tworzenia i realizacji zmian, Twoją unikalność i indywidualność.

Jak to jest możliwe?

TO NIEZWYKLE PROSTE CHOĆ BYWA CZASEM W ŻYCIU NIE ŁATWE.

Akceptuję to wszystko, bo AKCEPTUJĘ I ZNAM SIEBIE. Z każdym dniem, błędem, porażką czy sukcesem w swoim Życiu. Wartościami, które są dla mnie najważniejsze, postanowieniami, decyzjami i kolejnymi zdarzeniami/sytuacjami doświadczanymi w moim Życiu, coraz bardziej i bardziej i bardziej.

TAK! ZDECYDOWAŁAM SIĘ W SWOIM ŻYCIU NA MÓWIENIE „TAK, ŻYCIU! TAK!”.

TO – I WIELE WIĘCEJ – DAJE ŚWIADOMOŚĆ SIEBIE.

I proszę, nie wierz mi na słowo. Sprawdź Sama/Sam JAK TO JEST W TWOIM ŻYCIU. Bo to Ono – Twoje Życie – ma (lub powinno) MIEĆ DLA CIEBIE NAJWIĘKSZE ZNACZENIE.

Każdy z nas Ludzi może o sobie wiele powiedzieć dobrego i tego – być może – mniej dobrego. To jest OK.!

Ważne pytanie jest – Jak możesz wykorzystać swoje doświadczenia, tego czego się nauczyłaś/ nauczyłeś/ przeżyłaś/przeżyłeś w dalszym swoim Życiu?

No i cóż…… TO CZEGO NAPRAWDĘ CHCESZ?

I jak to możesz ZROBIĆ?! TERAZ, DZISIAJ, JUŻ.

Na koniec tego tekstu podzielę się z Tobą, drugi Człowieku jednym z ważniejszych w swoim Życiu odkryć.

„Relacja z samym sobą jest tą, która warta jest WSZYSTKIEGO. Dla niej warto poświęcić i czas, i energię, i nawet pieniądze! I nawet relacje z innymi ludźmi, szczególnie te, które odbierają nam energię, które nas „dołują” lub umniejszają naszą wartość w jakikolwiek sposób. To podstawa Poczucia Własnej Wartości. To baza do relacji z innymi, do decyzji, do działań, do realizacji każdego NASZEGO marzenia!”. 

Na Szmaragdowej Tablicy znalezionej mniej więcej 2500 lat temu odszyfrowano taki zapis:

„Jak na dole - tak na górze.

Jak wewnątrz – tak na zewnątrz”

Cokolwiek to dla Ciebie znaczy – pomyśl i rozważ implikacje tego w swoim Życiu. Szczególnie wtedy, kiedy: nie wierzysz, kiedy się obawiasz, stresujesz, kiedy nie ufasz, kiedy jesteś zły, rozczarowany, sfrustrowany, zdenerwowany, gniewny, kiedy zazdrościsz, kiedy się wściekasz! I szczególnie wtedy kiedy uważasz, że Życie jest niesprawiedliwe!

Życie?

A może tylko Ty tak myślisz?! 

Bo wiesz…. CO WEWNĄTRZ – TO NA ZEWNĄTRZ!

I nie wierz mi na słowo - sprawdź! Bo na tym polega …. zgadnij….TAK - Samoświadomość……i jej wpływ na każdą ZMIANĘ w Twoim Życiu J.

Małgorzata Żydło
Trener kompetencji społecznych i coach

P.S. Mam świadomość tego, że w niektórych fragmentach swojego tekstu używałam prowokacji lub dokonywałam zapisów, które różnie, przez różne osoby mogą być rozumiane (zaakceptowałam swój talent „lekkiego pióra” w swoim Życiu. Co Ty jako talent akceptujesz w 100% w swoim życiu?). I TAK – biorę za to odpowiedzialność z przestrzeni swoich wartości i swojej samoświadomości. MAM TAKĄ ODWAGĘ NA BAZIE RELACJI ZE SOBĄ! Wiem jakiego Życia pragnę i jaki Świat – Świadomie chcę BUDOWAĆ. Jeżeli to nie jest Twój Świat inny/drugi Człowieku, to cóż……z szacunkiem i moją akceptacją - nasze Drogi raczej się nie spotkają. I Ja to Akceptuję. MŻ.